A nyugdíjasok 2/3-a dolgozna újra

nyugdijas_munkaero

A munkaerőhiány egyre jobban állandósulni látszik, lehetséges megoldásként pedig felmerült, hogy újból lehetne foglalkoztatni a nyugdíjasokat. Érdemes megvizsgálni a nyugdíjasok oldalát is, hogy ők vajon mit szeretnének, mi a véleménye a nyugdíjról, a munkáról, a megbecsültségről. A Work Force munkaerőkölcsönző- és közvetítő egy felmérést végzett a nyugdíjasok körében, hogy felmérje, mi a véleményük a témáról.

A Work Force a nyugdíjasok újbóli munka állását kutatta. A témában 2123 nyugdíjast kérdeztek meg, akiknek 82%-a most nem dolgozik, 12%-a részmunkaidőben, 6%-uk pedig teljes munkaidőben dolgozik. Jelenleg a nyugdíjasok 18%-a aktív, de további 59% visszamenne dolgozni leginkább részmunkaidőben: 34%-uk 4 órába, 16%-uk 6 órába, 9,5%-uk pedig teljes munkaidőbe.

A kutatásban részt vevők 67%-a korábbi pozíciójához képest alacsonyabb pozícióban is hajlandó lenne elhelyezkedni, népszerű számukra a közszféra, a kereskedelem, az egészségügy, a bank- és pénzügy, illetve a logisztika, közlekedés is. Akik visszamennének dolgozni, azok közül csak 35% próbálkozott álláskereséssel, és csak 10%-ukat hívták be interjúra. Sokuk nem reménykedik abban, hogy állást kap, a munkaadók edig nem igazán bizakodóak abban, hogy őket foglalkoztassák, pedig a megkérdezettek 41%-a rendszeresen figyeli a szakmájukban bekövetkező változásokat, lépést tartanak a korral.

A nyugdíj mellett – bár vállalható munka – nem minden területen érvényes a lehetősége, hiszen vannak helyek, ahol kap fizetést a nyugdíjas, de nyugdíjat már nem kap. Például, aki a közszférában dolgozik, annak szüneteltetik a nyugdíjfolyósítást, amíg fennáll a jogviszonya. Azaz, az öregségi nyugdíj folyósítását szüneteltetni kell abban az esetben, ha a nyugdíjas az alábbi pozícióban az alábbi helyeken jogviszonyban áll: közalkalmazotti jogviszony, kormányzati szolgálati jogviszony, állami vezetői szolgálati jogviszony, közszolgálati jogviszony, bírói szolgálati viszony, igazságügyi alkalmazotti szolgálati viszony, ügyészségi szolgálati viszony, fegyveres szervvel hivatásos szolgálati viszony, a Magyar Honvédséggel szerződéses, vagy hivatásos szolgálati viszony. Ez a rendelkezés idén megváltozhat, mert a Magyar Állam pert vesztett az Emberi Jogok Európai Bírósága előtt elsőfokon. A problémát azonban leginkább a nyugdíjas munkaerővel szemben felállított előítélet jelenti.

A válaszadóknak a 13,5%-a úgy gondolja, hogy nem becsülik alá őket a munkáltatók, 65%-uk pedig úgy véli, hogy a fiatalabbakkal is fel tudják venni a versenyt. A Work Force ügyvezető igazgatója, Csákvári Róbert szerint, míg a nyugdíjasokban félelem, addig a munkaadókban kérdőjel van jelen az idősebbek munkapiaci elhelyezkedésével kapcsolatban. Ez kezelhető lenne tesztekkel és próbanapokkal. A munkaadóknak ráadásul meg kell barátkozniuk ezzel a jelenséggel, hiszen a társadalom egyre jobban elöregedni látszik, ezért egyre több idős ember kerül vissza a foglalkoztatásba.

Más országban az idősek már nagy létszámban dolgoznak. Ilyen például az Egyesült Államok, ahol a 65 évesek és a náluk idősebbek száma 2000-ről 2016-ra közel 19%-kal nőtt a munkaerőpiacon. Ez csaknem 9 millió embert jelent, többen pedig teljes munkaidőben dolgoznak. 2000-ben például a 65 év felettiek 46,1%-a dolgozott részmunkaidőben, ami 2016-ra 10%-kal esett vissza, vagyis sokan inkább a teljes munkaidőt preferálják.

A kutatásból az is kiderült, hogy a magyar nyugdíjasok a szabadidejüket főként olvasással, a családdal, kertészkedéssel, TV nézéssel, illetve keresztrejtvény fejtéssel töltik, kevés időt szentelnek a sportnak és az utazásnak. A nyugdíjasoknak csupán a 11%-a sportol valamit rendszeresen, 82% pedig szinte teljes mértékben elégedett az egészségi állapotával. A megkérdezett 83%-a nyilatkozott úgy, hogy a ledolgozott munka és a nyugdíj nincs arányban egymással, 60%-uk pedig nem teljesen így képzelte el a nyugdíjas éveket, számukra a család és a jó társaság az, ami hiányzik. A pszichológusok úgy vélik, hogy egy új munkahely jót tehet az idősebb korosztálynak, hogy fiatalabbnak érezzék magukat, hiszen több kutatás is azt mutatja, hogy az öregedést lassítja a szellemi és fizikai megterhelés, a közösségi lét, és a hasznosság. 

WordPress Cookie Plugin by Real Cookie Banner