Tanulhatunk a válságokból?

kijonni_a_valsagbol

Ha válságról beszélünk, gyakran a 2008-as jut eszünkbe, pedig az emberiség már azelőtt is élt meg válságokat. Akik megpróbáltak rájönni az okokra és megvizsgálták egyiket a másik után, arra jutottak, hogy van egy mintázat, ami mindegyikben ismétlődik. Szokták azt is mondani, hogy a történelem ismétli önmagát.

Van néhány példa, melyeken keresztül megvizsgálhatjuk a közös elemeket.

William Rhodes nemrég írt egy könyvet, melyben arról ír, hogy tévedés az a hit, mely szerint különböző okok miatt jöttek létre a válságok és nincs globális összefüggés.

Nézzük sorban: 1929-1933 nagy világválság, 1987 mélyrepülés, 1997 ázsiai válság, OPEC olajválság, 2008 világválság. Rhodes és más szakemberek szerint is ismétlődően ugyanazokba a mélypontokba kerülünk. A rendszerek összefüggnek egymással, így alkotnak egy nagy globális, komplex rendszert, és ebbe minden ország beletartozik, amely részt vesz a világ gazdasági körforgásába.

Visszatérve a közös tényezőkre, ami mindig megfigyelhető:

Mindegyiket nagyfokú jólét előzte meg, ahol már a szabályozási rendszerek elég gyengék voltak, és valamilyen oknál fogva már nem tudtak tenni semmit.

Először a pénzügyi problémák jelentkeznek, ami már jel arra, hogy a gazdaságban is gond kezd lenni. Ennek részei: a valuta, mint fizetőeszköz kezd kiszorulni, és a bankok fizetőképtelensége. Ha ez a kettő egyszerre történik meg, a gazdasági válság biztosan bekövetkezik.

A válságok az elemzések szerint hét lépcsőben zajlanak le. Ez, mint egy modell is követhető.

Először az emberek jövőbe vetett hite változik meg, aztán több területen megfigyelhetőek lesznek az áremelkedések, megjelennek a lakosság számára ajánlott nagyon kedvező hitelek, majd túlkereslet üti fel a fejét, és utána egy eufórikus állapotban mindenki belelkesedik a növekedés reményében, de csak bizonyos rétegek részesülnek a nyereségből, végül megérkezik a ráébredés, hogy mi is történik valójában.

Akinek van kedve és érdeklődése, érdemes átgondolni, utána olvasni a válságok történetének, környezetei viszonyainak, hogyan is volt a lefolyásuk.

Ha tehetünk ellene, jó lenne tanulni belőlük.

Amikor már vannak jelek, hogy közeledhet a krízis, a tőzsdén is elővigyázatosabbnak kell lenni. Például nem szabad hagyni, hogy a piac nulla alá essen. Ha többen szeretnének vásárolni, mint eladni, mert csökkennek a részvénypiaci árak, ezután közvetlenül áremelkedések következnek a megnövekedett kereslet miatt

Érdemes odafigyelni a tőzsdén kívüli pénzügyi készülődésre megtakarításokkal. Átlag 5-6 év kell a kilábaláshoz. Ez alatt az idő alatt kell megtervezni a következő éveket, célokat állítani, átgondolni a lehetőségeket.

WordPress Cookie Plugin by Real Cookie Banner