Összetett szerves molekulákat találtak egy bébicsillag körül

 

Komplex szerves molekulákat fedeztek fel egy rendkívül fiatal csillag protoplanetáris korongjában. A felfedezés bizonyíték lehet arra, hogy az élet építokövei sokkal gyakoribbak a világegyetemben, mint eddig hittük.

A protoplanetáris korong általában fiatal csillagok körül kialakuló akkréciós korong (egy központi test körül keringo diffúz anyag áramlása közben létrejövo szerkezet), melyben gázok és szilárd részecskék (por és jégtörmelék) keringenek. „Tudtuk eddig is, hogy ezek a korongok gazdagon tartalmaznak vizet és egyszerubb szerves anyagokat. A mostani az elso alkalom viszont, hogy összetettebb szerves molekulákat észleltünk" – mondta Karin Oberg, a Harvard-Smithsonian Asztrofizikai Központ csillagásza a Discovery News hírportálnak.

Szerves molekulák sokasága a csillag körül

Az Atacamai Nagyméretu Milliméteres/Szubmilliméteres Hálózat (ALMA) elnevezésu chilei rádiótávcso-rendszer segítségével Oberg és kollégái különösen nagy mennyiségben fedeztek fel acetonitrilt – más néven metil-cianidot (CH3CN) – az MWC 480 elnevezésu újszülött csillagot körülölelo protoplanetáris korongban. Ezen felül találtak még más, komplexebb szénalapú molekulákat, valamint rengeteg egyszerubb felépítésu, szervetlen hidrogén-cianidot (HCN).

Rendkívül fiatal kora ellenére az égitest durván kétszer nagyobb a mi Napunknál, és körülbelül 455 fényévre van tolünk. A kutatók kalkulációi alapján a szóban forgó anyagok az átlagos Föld-Nap távolságnál nagyjából 30-100-szor messzebb lehetnek a központi csillagtól.

A szakemberek megjegyezték, hogy a talált organikus molekulák hasonló megoszlásban vannak jelen a korongban, mint amilyen arányban megtalálhatók a naprendszer üstököseiben. „Nagyon úgy tunik, hogy az élet építoköveihez szükséges molekulák gyakoriak a bolygókeletkezés során. Ez izgalmas hír lehet, ha a más rendszerekben megtalálható élet lehetoségeirol gondolkodunk” – mondta Oberg.

A bolygók már kész alapanyagokból „fozocskézhetnek”

A Nature heti számában megjeleno kutatás azt demonstrálja, hogy a protoplanetáris korongok aktív hajtómotorjai a kémiai szintéziseknek. A kémiai szintézis egy olyan folyamat, melynek során több kisebb molekulából újabb szén-szén vagy szén- és heteroatom közötti kötések alakulnak ki, így összetettebb molekulák jönnek létre. „A protoplanetáris korongok ideális környezetet nyújtanak a kémiailag komplex anyagok keletkezéséhez, így ezek még a szilárd felszínu planéták kialakulása elott megjelenhetnek és elláthatják a leendo bolygókat” – kommentálta a kutatást a Nature magazinban Geoffrey Blake a Kaliforniai Egyetem asztronómusa és Edwin Bergin a Michigani Egyetem csillagásza.

A NASA szerint 10 éven belül igazolható lesz a földönkívüli élet

Az Európai Déli Obszervatórium honlapján is közölt új eredmények tovább táplálják a földönkívüli élet létezésébe vetett reményeket. Ahogyan arról az Origo is beszámolt, a NASA egyik vezeto tudósa, Ellen Stofan egy élheto bolygók kutatásáról szóló konferencián kijelentette, hogy a következo 20-30 évben a tudósok konkrét bizonyítékokat fognak feltárni a földönkívüli életformák létezésére. „Tudjuk, mit kell figyelnünk, és azt is, hogy milyen módszerekkel” – fogalmazott sokat sejtetoen az elismert szakember. 

Forrás: origo.hu

WordPress Cookie Plugin by Real Cookie Banner