Az öngondoskodási támogatás megváltoztatását tervezi az állam a munkavállalóval és a munkáltatóval közös felelősségvállalással.
A 2017-es évben nagy adózási változások érintik azokat, akik béren kívüli juttatásokat kapnak. Az önkéntes pénztártagokat a jövőben is támogatják majd munkáltatóit. Erre a hozzájárulásra az adó 43,66 %-ra emelkedett. Így a korábbi bérekhez mért előny lecsökkent.
Máshol megy együtt
Hasonló több pillérre építő nyugdíjrendszer számos fejlett gazdaságban működik.
Ilyen rendszert találhatunk például:
– Hollandiában, ahol kötelező, és kollektív szerződésekben kiterjed a munkavállalók 95 százalékára
– Svédországban a vállalatok vagy saját nyugdíjalapot üzemeltetnek, vagy külön szerződnek egy biztosítóval
– az Egyesült Királyságban 3 féle úgynevezett határozott célú rendszer működik
– Dániában kötelező magánnyugdíjpénztár, a munkáltatók és a munkavállalók által finanszírozott rendszer
– Kanadában teljes mértékben önkéntes
Magyarországon számítások szerint jelentős összeggel, várhatóan 10-11 milliárd forinttal fog visszaesni az adóváltozás következtében az összbefizetés. A munkáltatói befizetések csökkenése akár 25-50 százalék is lehet. A munkáltatói támogatások lecsökkenése miatt ki fognak szorulni munkavállalók az önkéntes pénztári rendszerből. Ami a nyugdíjában 30 év múlva több mintegy 19 százalékos csökkenést okozhat.
Adójóváírással segítenének
Ennek ellenére cél még a munkáltatói hozzájárulással kapcsolatos motiváció fennmaradása, a munkavállalói tudatosság erősödése az öngondoskodás területén. A javaslat szerint 100 forint munkáltatói befizetés után a jelenleg 43,66 forintos adóteherből az állam 15 forintot adójóváírásként visszaadna a munkavállaló pénztári számlájára, amennyiben a munkavállaló is megtakarít, azaz vállalja 50 forint pénztári tagdíj befizetését a 100 forint munkáltatói hozzájárulás mellé. Ennek éves felső határa a minimálbérhez lenne kötve.
Forrás: piacesprofit.hu