Befektetési tanácsok

befektetes_budapest-portal

Természetesen nincs olyan recept, aminek segítségével bárki sikeres befektető lehet, de vannak olyan tippek, tanácsok, amiket betartva mindenképpen növeljük az esélyünket, hogy sikeresek legyünk befektetőként. Minden szituációfüggő, így fontos, hogy mérlegeljünk a fontos befektetési döntések előtt. Kijelenthetjük tehát, hogy vannak olyan ismérvek, amik nagyrészt minden sikeres befektetésnél megegyeznek. Ezeket szedtük most egy csokorba össze!

1. Csak azt a pénzt fektesd be, amire nincs szükséged!

Ehhez a lépéshez nyilvánvalóan elengedhetetlen, hogy tisztában legyünk költségvetésünkkel, azaz a havi költéseinkkel és bevételeinkkel. A költségvetésünk rendszeres és következetes menedzselése is rendkívül fontos, hiszen így látjuk át reálisan a pénzügyi helyzetünket. Ha ez megvan, akkor az is világossá válik, hogy mennyi pénzt tudunk befektetési célra elkülöníteni. Azzal a pénzzel gondolkodhatunk hosszútávú befektetésekben, amiről bizton tudjuk, hogy egy darabig nem lesz rá szükségünk.

2. Diverzifikálj!

Nem lehet eléggé hangsúlyozni a diverzifikáció, azaz a tőkénk felosztásának fontosságát a pénzügyeinkben. Ha ez nincs, akkor gyakorlatilag mindent egy lapra teszünk fel, ami nem sokban tér el a szerencsejátéktól. A nyerés esélye megvan ugyan, de természetszerűen a veszteség is ott lebeg mindig a fejünk felett. Ennek elkerülése végett elengedhetetlen, hogy az egyes befektetések között súlyozzunk, tehát tartsunk pénzt kevésbé kockázatos termékekben is, ne csak nagy kockázattal bíró pénzügyi konstrukciókban!

3. Állíts be szabályokat az egyes pozíciók méretére vonatkozóan!

Ez tulajdonképpen szorosan összekapcsolódik a diverzifikációval. Az egyes pozíciók méretei körülbelül 4-8 százalékig terjedjenek a portfóliónkban, így biztosíthatjuk be magunkat az esetleges veszteségek esetére. Ez azt jelenti, hogy pontosan tudjuk, hogy mennyit kockáztatunk. Ne feledd: jobb lehetőséget veszíteni, mint pénzt! Az is fontos ennél a pontnál, hogy amit előre átgondolt stratégiaként meghatároztunk (tehát, hogy pontosan hány százalékban tartjuk bizonyos termékekben a pénzünket), attól ne térjünk el! Következetesen ragaszkodjunk hozzá és próbáljunk meg ellenállni a különféle csábításoknak, melyek „hihetetlen nyerési eséllyel” kecsegtetnek.

4. Soha ne adj el azért, mert bepánikoltál!

Ha valahol, akkor a befektetések világában, azon belül is a tőzsde világában rendkívül fontos a hidegvér. Egy nagyobb esés után előfordul, hogy kétségbe esünk, és legszívesebben azonnal cselekednénk. Ilyenkor jobb, ha megpróbáljuk racionálisan meghozni a döntést. Tudnunk kell, hogy egy vállalkozás tőzsdei teljesítményét hosszú távon az eredmények, míg rövidtávon a valós vagy valótlan hírek, híresztelések határozzák meg. Ha viszont a realitás az, hogy mihamarabb el kell adnunk a meglévő papírjainkat, akkor viszont nem érdemes sokáig húzni az időt. Ha nem hosszabb távra tervezel, akkor érdemes stop-loss szintet beállítani, hogy bukjál túl nagyot – érdemes azonban megfelelő időtávban gondolkodni, ezért:

5. Légy türelmes, gondolkozz hosszú távon!

Tudnunk kell, hogy ha befektetünk, akkor nem napra vagy hónapokra nélkülözzük a pénzünket, hanem évekre. Az árfolyam rendkívül érzékeny, így nagyon gyakran ingadozik. Fontos tudnunk, hogy egy-egy negatívabb hírre, híresztelésre is képes intenzív zuhanást mutatni egy részvény. Ilyenkor képesnek kell lennünk arra, hogy eldöntsük, vajon az adott cég elég erős lábakon áll-e ahhoz, hogy túlélje vagy nem. Természetesen tarthatunk pénzt rövid és középtávú befektetésekben is, de jó, ha inkább a hosszútávú termékek vannak túlsúlyban. Összességében elmondható, hogy az a legjobb, ha az érzelmeket megpróbáljuk kizárni a pénzügyi döntéseinkből és kizárólag a realitás talaján állva határozunk.

6. Folyamatosan tájékozódj!

Ez nem csak annyit jelent, hogy a sikeres befektetők tisztában vannak az alapokkal, a fogalmakkal és folyamatokkal, vagy tudják például mi a különbség a medve és a bika piac között, és hogyan érdemes reagálni az egyik, illetve a másik esetében. Természetesen ezeknek az ismerete elengedhetetlen ahhoz, hogy átlássuk és megértsük a piaci mozgásokat, de mindemellett fontos, hogy igényünk legyen arra is, hogy folyamatosan monitorozzuk a pénzügyi híreket, eseményeket. A legsikeresebb befektetők szinte vadásszák a legújabb trendeket, rendszeresen, naponta többször is tájékozódnak, így mindig teljesen felkészülten, a tényekre támaszkodva tudják meghozni a pénzügyi döntéseiket.

 

Forrás: nextlevel.hu

WordPress Cookie Plugin by Real Cookie Banner