Meddig lehet zsebpénzünk?

bankkartya_penz

Az átutalások, a bankkártyás fizetés, a Paypal, a mobilos fizetések elterjedése miatt sokan elgondolkodnak azon, hogy talán hamarosan meg fog szűnni a készpénz.

Már lassan fél éve halljuk, hogy egyszer végleg eltűnik a készpénzzel való fizetés és helyette csak a virtuális megoldások közül választhatunk.
Sokan már így is megszokták, hogy bankszámlára kapják a fizetésüket, ezért kártyával és egyéb mobil alkalmazások segítségével fizetnek vásárláskor. Azonban többen vannak, akik jobban kötődnek a készpénzhez.
Mi ennek az oka?

Jobban szeretjük a készpénzt

Azon kívül, hogy sok örömérzés kötődhet a pénzhez, hozzászoktunk, jobban bízunk benne, mint a bankban „tartott” virtuális formájában az esetleges váratlan események bekövetkezése miatt. Még mindig a legkönnyebben használható és anonim.
A különböző fizetésre használható eszközökhöz, applikációkhoz gyakran kell fiókot nyitni, és minden egyes vásárlás a személyünkhöz köthető.


A kényelmi, és bizalmi kötődések mellett van pszichológiai oka is, amiért még ragaszkodunk a készpénzhez. A virtuálisan kezelt pénzt nem érezzük annyira a sajátunknak, mint a kézzel fogható valódi pénzt. Kipróbálhatja bárki, milyen érzés úgy sétálni az utcán, hogy mondjuk 100000 forint van a zsebében, vagy csak tudja, hogy van pénz a számláján. A készpénzt ezen kívül jobban be is osztjuk (elosztjuk). A bankkártya olyan, mint amikor kinyitjuk a csapot és folyik a víz és csak akkor vesszük észre, hogy baj van, ha a terminál kiírja az elutasító választ.
Az amerikai dollár előnye még nagyobb az emberek belé vetett hite miatt. Sokan a biztonsági tartalékaikat is dollárban tartják, hogy ha veszély lenne, gyorsabban hozzáférhessenek.

Technológiai törekvések vs. készpénzhasználat

Keresik és fejlesztik a tökéletes készpénz helyettesítő eszközt, de minden technológiai újítás ellenére a fizikai pénzt még nem tudja semmi helyettesíteni igazán.
Megvizsgálták, hogy mennyien használnak készpénzt a világban a gazdaságban áramló pénz mennyisége alapján. Az eredmény az, hogy Amerikában 2007 és 2012 között a forgalomban lévő készpénz 42%-al nőtt. Magyarországon 2015 decemberében 4356,9 milliárd forint volt forgalomban, míg egy évvel korábban csak 3784,9 milliárd forint. Az elmúlt három évben a gyarapodás mértéke majdnem elérte a 60 százalékot, míg a 2009-2012-es időszakban csak 20 százalék volt.

Van, ahol már jóval kevesebb a készpénz.

Például Dániában, ahol a tranzakcióknak 30%-nál is kevesebb részét teszi ki a készpénzforgalom. Ehhez kormányzati döntések vezettek (nem a lakosság lelkesedése). Az izraeli kormányzat kidolgozott egy háromlépcsős tervet a készpénz használat és a feketegazdaság visszaszorítása érdekében.
Egy olyan országban, mint Kenya, könnyebb életbe léptetni az új fizetési rendszereket. Ilyen például az M-Pesa, amit már 17 millióan használnak. Lényege, hogy mobiltelefonon keresztül, üzenetküldések segítségével tudják elvégezni a fizetési és az átutalási tranzakciókat az országban élők. Itt az egyetlen mobilszolgáltató versenytársak nélkül könnyedén be tudta vezetni az M-Pesát.

Tehát valószínűleg nem kell félnünk a „zsebpénzünk” elvesztésétől – egy ideig. Nem tudjuk hány generációváltás kell ahhoz, hogy fájdalom és ellenkezés nélkül tudják a kormányok bevezetni a készpénznélküliséget.

Fotó: nyugat.hu

A cikk a nextlevel.hu írása alapján készült.

WordPress Cookie Plugin by Real Cookie Banner