A jövő munkaszervez(őd)ése – 1.rész

cel_vision_csapat_hatekonysag

100% hatékonyság, cél és vizió / 0% bürokrácia – ilyen az új munkaszervezés, ha a szervezet alakul az emberekhez.

Ha a dolgozók kellően motiváltak és elkötelezettek, az sok esetben önmagában elegendő ahhoz, hogy az emberek a lehető legjobban megszervezzék a saját munkájukat. Jobb munkaszervezési rendszer alapját teremtik így meg, mint bármely bürokrata. A szakértők szerint az előre megrajzolt szervezeti ábrák helyett sokkal inkább célra és vízióra van szükség.

Egy jól működni akaró cég vezetése ma már nem tud csupán felülről irányítani, figyelembe kell vennie és integrálnia a különböző irányból érkező ötleteket. Egy iskola nem az épület vagy a tanárai, hanem az éppen oda járó diákok összessége, amilyen emberek ők, az minősíti az iskolát. Ugyanígy a munkahelyeknél is figyelembe kell venni, hogy a cég az ott dolgozók összessége, nem a főnök. Nincs csatár hátvédek és kapus nélkül, csak csapat van.

Éppen ezért teret kell adni a munkavállalók személyiségének és tudomásul venni, hogy a szervezet céljainak elérése szempontjából fontos, hogy az egyének céljaira is tekintettel legyünk.

A vezetőnek nem az a dolga egy igazán hatékony szervezetben, ahol mindenki tolja a szekeret, a maga teljes kreativitásával, hogy mindent előírjon, hogy minek mi az egyetlen módja, ahogy történnie kell, hanem az, hogy teret és kereteket biztosítson az ötletek áramlásának, azokat összefésülje és rendszerezze.

A munkaszervezés bonyolult dolog, komplex összefüggéseket és sokféle prioritást kell egyeztetni. Ennek a legjobb megoldása az lehet, ha a szervezet alapjaként a természetesen működő folyamatokat tekintjük. Nem az embereknek kell alkalmazkodnia egy rendszerhez, hanem a szervezetnek az emberekhez – miért is kéne arra egy ötlet, ami már magától is működik?!

Folytatjuk…
 

WordPress Cookie Plugin by Real Cookie Banner